
Quantitative Aptitude Quiz : Simplification-30 questions
Quiz-summary
0 of 30 questions completed
Questions:
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Information
Quantitative Aptitude Quiz : Simplification:30 questions
Time limit:15 minutes
All the Best
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 30 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Categories
- Not categorized 0%
-
Thank You.:-)
Pos. | Name | Entered on | Points | Result |
---|---|---|---|---|
Table is loading | ||||
No data available | ||||
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- Answered
- Review
-
Question 1 of 30
1. Question
1 points(656 ÷ 164)² = √?
Correct
656 ÷ 164 = 4; √? = 16 ; ? = 256
Incorrect
656 ÷ 164 = 4; √? = 16 ; ? = 256
-
Question 2 of 30
2. Question
1 points8934 – 3257 + 481 = ? + 2578
Correct
9415 – 5835 = 3580
Incorrect
9415 – 5835 = 3580
-
Question 3 of 30
3. Question
1 points12.5% of 350 * 8.4% of 250 = ?
Correct
12.5% of 350 * 8.4% of 250 = 6.25 * 7 * 21 = 918.75
Incorrect
12.5% of 350 * 8.4% of 250 = 6.25 * 7 * 21 = 918.75
-
Question 4 of 30
4. Question
1 points(3080 + 6160) ÷ ? = 330
Correct
3080 + 6160 = 9240
9240 / 330 = 28Incorrect
3080 + 6160 = 9240
9240 / 330 = 28 -
Question 5 of 30
5. Question
1 points? * (523.5 + 687.5) = 24220
Correct
x * 1211 = 24220; x = 20
Incorrect
x * 1211 = 24220; x = 20
-
Question 6 of 30
6. Question
1 points36 * 1.75 + 24 * 3.25 = ?
Correct
36 * 1.75 + 24 * 3.25 = 63 + 78 = 141
Incorrect
36 * 1.75 + 24 * 3.25 = 63 + 78 = 141
-
Question 7 of 30
7. Question
1 points5.8 * 2.5 + 0.6 * 6.75 + 139.25 = ?
Correct
5.8 * 2.5 + 0.6 * 6.75 + 139.25 = 157.80
Incorrect
5.8 * 2.5 + 0.6 * 6.75 + 139.25 = 157.80
-
Question 8 of 30
8. Question
1 points(560 ÷ 32) * (720 ÷ 48) = ?
Correct
17.5 * 15 = 262.5
Incorrect
17.5 * 15 = 262.5
-
Question 9 of 30
9. Question
1 points456 ÷ 24 * 38 – 958 + 364 = ?
Correct
456 ÷ 24 = 19; 19 * 38 = 722;
722 + 364 – 958 = 128Incorrect
456 ÷ 24 = 19; 19 * 38 = 722;
722 + 364 – 958 = 128 -
Question 10 of 30
10. Question
1 points[(272-32)(124+176)]/(17*15-15) = ?
Correct
(240 * 300) / 240 = 300
Incorrect
(240 * 300) / 240 = 300
-
Question 11 of 30
11. Question
1 pointsx * (523.5 + 687.5) = 24220
Correct
24220 / 1211 = 20
Incorrect
24220 / 1211 = 20
-
Question 12 of 30
12. Question
1 points5610 ÷ 35.0625 * 25 = ?
Correct
5610 ÷ 35.0625 = 160; 160 * 25 = 4000
Incorrect
5610 ÷ 35.0625 = 160; 160 * 25 = 4000
-
Question 13 of 30
13. Question
1 points184 ÷ 46 ÷ 0.008 ÷ 12.5 = ?
Correct
184 ÷ 46 = 4; 4 ÷ 0.008 = 500; 500 ÷ 12.5 = 40
Incorrect
184 ÷ 46 = 4; 4 ÷ 0.008 = 500; 500 ÷ 12.5 = 40
-
Question 14 of 30
14. Question
1 points(2222.5 – 1680 * 0.75)*1.2 = ?
Correct
2222.5 – 1260 = 962.5; 962.5*1.2 = 1155
Incorrect
2222.5 – 1260 = 962.5; 962.5*1.2 = 1155
-
Question 15 of 30
15. Question
1 points20*168÷14-40 = ? + 110
Correct
168/14 = 12; 20*12 – 240; 240 – 40 = 200; 200 – 110 = 90
Incorrect
168/14 = 12; 20*12 – 240; 240 – 40 = 200; 200 – 110 = 90
-
Question 16 of 30
16. Question
1 points1/4 × (4856 × 0.5) × 12 = ?
Correct
Incorrect
-
Question 17 of 30
17. Question
1 points853 + ? ÷ 17 = 1000
Correct
853 + ?/17 = 1000
?/17 = 1000 – 853 = 147? = 17 × 147 = 2499
Hence, option C is correct.
Incorrect
853 + ?/17 = 1000
?/17 = 1000 – 853 = 147? = 17 × 147 = 2499
Hence, option C is correct.
-
Question 18 of 30
18. Question
1 points9643 – 7750 + ? = 4990
Correct
Incorrect
-
Question 19 of 30
19. Question
1 points(764 × ?) ÷ 250 = 382
Correct
Incorrect
-
Question 20 of 30
20. Question
1 points6156 ÷ √? × 53 = 4028
Correct
Incorrect
-
Question 21 of 30
21. Question
1 points[(3^)3 × (5)^4] ÷ (3)^5 = ?
Correct
Incorrect
-
Question 22 of 30
22. Question
1 points(608.40 × ?) ÷ 225 + 37 = 375
Correct
(608.40 × ?)/225 + 37 = 375
⇒ 608.40 × ? = (375 – 37) × 225 = 76050 ⇒ ? = 125Incorrect
(608.40 × ?)/225 + 37 = 375
⇒ 608.40 × ? = (375 – 37) × 225 = 76050 ⇒ ? = 125 -
Question 23 of 30
23. Question
1 points12.25 × 7.2 + 84.33 = ?
Correct
Incorrect
-
Question 24 of 30
24. Question
1 points√? + 416 = (60% of 920) – 110
Correct
Incorrect
-
Question 25 of 30
25. Question
1 points(14896 ÷ 19) ÷ 16 = ?
Correct
Incorrect
-
Question 26 of 30
26. Question
1 points6^3 × 3^4 ÷ 9^3 + ?^2 = 7^2
Correct
Incorrect
-
Question 27 of 30
27. Question
1 points70% of 1680 + ?% of 1750 = 55% of 2820 – 886
Correct
Incorrect
-
Question 28 of 30
28. Question
1 points326 × 14 – 12 × 88 + (49)^2 = ?
Correct
Incorrect
-
Question 29 of 30
29. Question
1 points46% of 1250 + ?% of 4680 = 1183.4
Correct
Incorrect
-
Question 30 of 30
30. Question
1 points6561 ÷ 9 ÷ 81 = ?
Correct
Incorrect